🌂 Bölünebilme Kuralları Matematik Proje Ödevi
ETİKETLER: Bölünebilme Kuralları Zemin Uygulaması, Zemin Görselleri, Her Okula Lazım Bankalara özel taksit seçenekleri : Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 14 iş günü içerisinde firmamızın düzenlemiş olduğu faturanız ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade edebilirsiniz.
Matematik Dersi Proje Tabanlı Öğrenme Etkinlikleri 16 Kasım 2017 Perşembe. — 2,3,4,5,8,9,10,11 ile bölünebilme kuralları ele alınır.
12 ile bölünebilme soruları ve cevapları 6.sınıf, 9.sınıf, 12 ile bölünebilme soruları ve cevapları, 12 'a bölünebilme, 12 ye bolunebilme kurali, 12ile bölünebilme ile ilgili örnekler, 12 ile bölünebilme ile ilgili çözümlü sorular, Kısa kısa matematik, ortaokul matematik, lise matematik,
UaQa.
BÖLÜNEBİLME KURALLARI Bölme,bir sayı içinde başka bir sayının kaç defa bulunduğunu hesaplama; yeni çarpmanın tersi bir işlemdir. 2’ye Bölünebilme Şartları Sayının son rakamı 0 Sıfır veya çift olmalıdır. 3’e Bölünebilme Şartları Sayının mutlak değerleri toplamı 3’e bölünebilmelidir. 4’e Bölünebilme Şartları Sayının son iki rakamı 0 sıfır olmalı veya 4’e bölünebilmelidir. 5’e bölünebilme Şartları Sayının son rakamı 0 sıfır veya 5 olmalıdır. 6’ya Bölünebilme Şartları Sayı hem 2’ye hem de 32e bölünebilmelidir. 7’ye bölünebilme Şartları Sayı 7 ve katlarına bölünebilmelidir. 9’a Bölünebilme Şartları Sayının mutlak değerleri toplamı 9’a bölünebilmelidir. A. Zihinden Tek Basamaklı Sayılara BölmeB. Bir Sayının 10, 100, 1000... Gibi Sayılara BölümüC. Bir Sayının 0,1 0,01 0,001... Gibi Sayılara BölümüD. Bir sayının 5, 50, 500...Gibi Sayılara Bölümü1237500=1237÷1000=1,237 х 2=2,474E. Bir Sayının 0,5 0,05 0,005...Gibi Sayılara BölümüF. Bir Sayının 25,250,2500...Gibi Sayılara BölümüG. Bir Sayının 0,25 0,025 0,0025...Gibi sayılara BölümüH. Bir Sayının 125’e BölümüI. Bir Sayının 75’e BölümüB. Bir Sayının 5, 50, 500...Gibi Sayılara ÇarpımıC. Bir Sayının 0,5 0,05 0,005...Gibi Sayılara Sayının 25, 250 2500...Gibi Sayılarla ÇarpımıE. Bir Sayının 0,25 0,025 0,0025...Gibi Sayılarla ÇarpımıF. 100 den Küçük Olan İki Sayının ÇarpımıG. 5 ile Sona Eren Sayıların Çarpımıİ. Bir Sayının 9 ile Çarpımı 1. Toplamada Sağlamda 156514= 3912,75 154 = 3 defa var, 3 kaldı. 364 = 9 defa var, sıfır kaldı. 54 = 1 defa var, 0 kaldı. 114 = 2 defa var, 3 kaldı, sıfır ekledik. 304 = 7 defa var, 2 kaldı, sıfır. ekledik. 204 = 5 defa var. Bunu için 1’in sağındaki sıfır sayısı kadar, sayının birler basamağından sola doğru sayılır ve virgül ile ayrılarak bölme yapılır. 6785 10=678,5 352 100=3,52 492281000=49,228 Bunu için 1’in solundaki sıfır sayısı kadar, bölünecek sayının önüne sıfır konmalıdır. 74 0,1 =740 6140,01 =61400 5320,001=532000 Sayı önce 10, 100, 1000 gibi sayılara bölünür ve çıkanın iki katı alınır. 2145= 214÷10=21,4 х 2=42,8 67550= 675÷100=6,75 х 2=13,5 Verilen sayının 2 katını, 20 katını, 200katını almak yeterlidir. 6270,5=627 х 2=1254 3250,05=325 х 20=6500 Bölünecek sayıyı 4 ile çarptıktan sonra, çıkanı 100, 1000, 10000’e bölmek gerekir. 16525=165 х 4=660100=6,6 4244250=4244 х 4=169761000=16,976 Bölünecek sayıyı 4, 40, 400...ile çarpmak yeterlidir. 3620,25=362 х 4=1448 270,025=27 х 40=1080 Verilen sayı 8 ile çarpılıp 1000’e bölünür. 8412125=8412 х 8=672961000=67,296 Verilen sayının üçte biri kendisine eklenir ve 100’e bölünür. 546075=54603=1820 1820+5460=7280 7280100=72,8 ÇARPMA KOLAYLIKLARI Bir çarpma işlemini doğru yapabilmek için aşağıdaki esasları bilmek gerekir. - Çarpım tablosu çok iyi bilinmelidir. - 1’den 92a kadar olan iki sayının çarpımı bir bakışta söylenebilmelidir. - 11 ile 20 arasındaki sayıların çarpımını da bilmek faydalıdır. -Rakamlar düzgün yazılmalı, “elde, defa, eder” gibi kelimeleri söylemekten ve düşünmekten kaçınılmalıdır. A. Bir Sayının 10, 100, 1000...Gibi Sayılarla Çarpımı Verilen sayının sağına 0 sıfır sayısı kadar 0 sıfır eklemek yeterlidir. 25 х 10=250 47 х 100=4700 Verilen sayı 10, 100, 1000 ile çarpılır ve 2’ye bölünür. 56 х 5=5602=280 17 х 50=17002=850 Verilen sayı 2’ye bölünür. - 0,5 ile çarpımda bir işlem yapılmaz. - 0,05 ile çarpımda, bulunan sayı 10’a bölünür. - 0,005 ile çarpımda, bulunan sayı 100’e bölünür. 37 х 0,5=372=18,5 65 х 0,05=652=32,510=3,25 Verilen sayı 100, 1000, 10000...gibi sayılarla çarpılır ve 4’e bölünür. 56 х 25=56004=1400 36 х 250=360004=9000 92 х 2500=9200004=230000 Verilen sayı 4 ile bölünür. - 0,25 ile çarpımda bir işlem yapılmaz. - 0,025 ile çarpımda, bulunan sayı 10’a tekrar bölünür. - 0,0025 ile çarpımda, bulunan sayı 100’e tekrar bölünür. 660,25 =664=16,5 230,025=234=5,7510=0,575 Önce birler basamağındaki sayılar çarpılır, çıkanın ilk basamağındaki rakam 1’ler basamağına yazılır. Çarpanların 1’ler ve 10’lar basamağındaki rakamlar çapraz çarpılarak “elde” ile toplanır ve 10’lar basamağına ilk basamaktaki sayı yazılır. Daha sonra 10’lar basamağındaki iki rakam çarpılır; elde ile birlikte toplanır. Ve 100’ler basamağına yazılır. 46 х 24=1104 6 х 4=24..............4 yazılır. 4 х 4+2 х 6+2=30..............0 yazılır. 2 х 4+3=11..............11 yazılır. 1104 - Çarpanlar birinin 5 ile sona ermesi 5 ile biten sayı, 5 ile biten sayının 10’lar basamağındaki sayı ile çarpılır. ve kendinin yarısı ile toplanarak 10 katı alınır. 24 х 35=840 24 х 3=72 242 =12 72+12=84 х 10=840 ¨ Çarpanların her ikisinin de 5 ile sona ermesi Çarpanların 10’lar basamağındaki rakamlar çarpımı, aynı rakamlar toplamının yarısı ile toplanır ve sağına 25 eklenir. 45 х 25=1125 4 х 2=8 4+22=3 8+3=11........1125 ¨ Sonu 5 ile biten sayıların karesi Verilen sayıların 10’lar basamağındaki rakamı, kendisinin 1 fazlası ile çarpılarak sağına 25 eklenir. 652=6 х 6+1=42........4225 H. Bir Sayının 15 İle Çarpımı Verilen sayı 10 ile çarpılır ve bu çarpma kendisinin yarısı eklenir. 24 х 15=360 24 х 10=240 240 2=120 240+120=360 Verilen sayının 10 katından, kendisi çıkarılır. 28 х 9=252 28 х 10=280 280-28=252 İ. Bir Sayının 11 İle Çarpımı Verilen sayının 10 katına kendisi eklenir. 18 х 11=198 18 х 10=180 180+18=198 J. 100’e Yakın İki Sayının Çarpımı ¨ Çarpanların her ikisi 1002den büyük ise; Sayılardan birinin 100 ile farkı, diğerine eklenir ve önüne sayıların her ikisinin de 100’e olan uzaklıkları çarpımı yazılır. 106 х 108=11448 106-100=6 108+6 =114 8 х =48 11448 ¨ Çarpanların her ikisi de 100’den küçük ise; Sayıların 100’e olan uzaklıkları toplanır, bu toplamın 100’e olan farkı belirlenir. 100’e olan uzaklıkların çarpımı, bu farkın yanına eklenir. 96 х 92=8832 100-96=4 100-92=8 4+8 =12 100-12=88 4 х 8 =32 8832 ¨ Çarpanlardan bir tanesi 100’den büyük, diğeri 100’den küçük ise; Sayıların 100’e olan uzaklıkları bulunur. 100’den büyük olan sayının farkının 1 eksikliği, 100’den küçük olan sayıya eklenir. Bu sayının önüne, farklar çarpımını 100’e tamamlayan sayı yazılır. 107 х 96=10272 107-100=7 100- 96=4 96+7-1=102 7 х 4=28 100-28=72 10272 SAĞLAMALAR Sağlama, yapılan işlemin kontrolüdür. Şüphesiz, işlemlerde sürat kadar doğruluk da şarttır. Bulduğumuz sonuçtan emin olabilmek için onu kontrol edecek bazı kuralları sağlamaları bilmek gerekir. A. Sayıları, bir defada aşağıdan yukarıya doğru toplama. 25+42=67 42+25=67 B. Sayıları guruplara ayırma ve bu grupları tekrar toplama 27+42+34+36=139 27+42=69 34+36=70 69+70=139 C. Sayıların mutlak değerinden 9 atarak kalanları toplama 267+436+425=1128 2+6+7=15....6 15-9=6 4+3+6=13....4 13-9=4 4+2+5=11....2 11-9=2 1+1+2+8=12....3 12-9=3 6+4+2=12....3 12-9=3 3=3 D. Dikey birer basamak kaydırılarak yazma. 267+436+382=1085 7+6+2=15 6+3+8=17 2+4+3= 9 1085 2. Çıkarmada Sağlamada A. Toplam Yardımı ile Sağlama 897-124=773 773+124=897 B. 9 ile Sağlama 6584-4321=2263 6+5+8+4=23....5 23-18=5 4+3+2+1=10....1 10-9=1 2+2+6+3=13....4 13-9=4 13-9=4.... 4 4=4 3. Çarpmada Sağlama A. Çarpanların yerleri Değiştirilir ve tekrar Çarpılır. 67 х 44=2948 44 х 67=2948 B. 9 ile Sağlama En yaygın sağlama şeklidir. Yatay rakamlar 3,3 aynı olduğu için sonuç doğrudur. Bu sağlama şekli, 9 ve 9'un katı olan hataları göstermez. C. 11 ile Sağlama Çarpanların tek sayılı basamaktaki rakamlar toplamından, çift sayılı basamaktaki rakamlar toplamı çıkarılır. Farklar çarpılır ve içine 11 varsa atılır. Rakamın sonucunun, tek ve çift basamaklı rakamlar toplamının farkına eşit olması gerekir. 289 х 614=177446 2+9-8=3 6+4-1=9 3 х 9=27-11-11=5 7+4+6 - 1-7-4=5 5=5 4. Bölmede Sağlama A. Bölüm ve bölen sayıları çarpılır ve varsa kalan eklenir. Sonucun bölünen ile aynı olmasına bakılır. B. 9 ile Sağlama Bölüm ile bölenin rakamları toplanır, 9'lar atılır ve kalanlar çarpılır bölmede kalan varsa onunla toplanır ve 9'lar atılır.. Bulunan sayı bölünenin rakamları toplamını 9'ları atıldıktan sonra bulunan sayıya denk olmalıdır. UYGULAMA ÖRNEKLERİ bölmeleri en kısa şekilde yapınız 675100=6,75 420,01=4200 46050=4,60 х 2=9,20 280,5=28 х2=56 12625=126 х4=5,04 320,25=32 х 4=128 675125=675 х 8=5,400 84575=Bölünmez. 9615= Bölünmez. çarpmaları en kısa şekilde, yapınız. 65 х100=6500 45 х 500=450002=22500 74 х 0,5=742=37 42 х2500=4200004=105000 81 х0,25=814= Bölünmez. 36 х 43=1548 6 х3=18 1548 452=4 х 4+1=2025 84 х 9=84 х10=840-84=756 36 х11=36 х10=360+36=396 Attachments FileSitemiz zararlı içerik linkleri yorum bölümüne yazarak bildiriniz. Dosyayı İndirBölünebilme Kuralları Ödevi
Tarih 21 Aralık 2011 Bölüm Performans ve Proje Ödevleri Yorumlar 6 Yorum var. – Asal sayılar panosu hazırlama 10 x 10’luk – Matematik ile ilgili kısaltma ve sembollerin olduğu bir tablo hazırlama – Atatürk ve Matematik panosu hazırlama – Prizma maketleri hazırlama Dikdörtgenler prizması,Küp,Kare dik prizma. – Bölünebilme kurallarını tanıtan broşür hazırlama – Düzlemsel geometrik şekillerin çevre hesaplamaları – Üç gömlek ve dört pantolonun kaç farklı şekilde giyinilebilir? olduğunu gösteren bir pano hazırlama – Kümelerin gösterimi ile ilgili pano hazırlama – Kümelerde birleşim-kesişim işlemleri ile ilgili sınıf panosu hazırlama – Kümelerde fark ve tümleme işlemleri ile ilgili sınıf panosu hazırlama – Verilen bir konu ile ilgili anket hazırlama, veri toplama ve grafik ile yorumlama sunumu hazırlama – Günlük yaşantımızda kullandığımız ve eskiden kullanılan ölçü aletleri ve birimleri hakkında bilgi toplama ve karşılaştırma – Bir torbada 20 farklı renkteki kartların çekilişi ile ilgili olasılık gösterimi – Ondalık kesirlerde dört işlemi modelleyerek gösterme. – Açı ve çeşitlerini tanıtan poster hazırlama – El iş kâğıtlarını kullanarak Örüntü ve süsleme örnekleri hazırlama – Matematik bulmacası hazırlama – Matematik dergisi hazırlama – Eşlik ve benzerliği tanıtan bir tablo hazırlama – Cebirsel ifadeleri modelleyerek gösterme – Örüntü-süsleme örnekleri hazırlama – Rasyonel sayıları modelleyerek gösterme – Rasyonel sayılar ile ilgili sorular hazırlayarak çarkıfelek oluşturma – Matematiğe yön verenler hakkında bilgi toplama – Oran-orantının özellikleri hakkında problem çözümleri – Koordinat sistemi Rene Descardes ile ilgili pano hazırlama – Matematik dergisi hazırlama – Beş tane bankanın faiz oranlarını araştırarak uygun problem çözme – Çember ve açıları gösteren bir sunu hazırlama – Daire ve daire dilimi alanları hakkında soru hazırlama – Silindirin açık ve kapalı şeklini gösteren ve özelliklerini tanıtan maket hazırlama – Bir torbada 1 den 21’e kadar sayıların yazıldığı kartların çekilişi ile ilgili olasılık gösterimi – Beşgen, Altıgen ve yedigenin iç açıları, dış açıları, köşegen sayısını gösteren pano hazırlama – Parelel iki doğrunun bir kesenle yaptığı açıların tanıtımı gösteren bir tablo sunumu hazırlama – Ailenizin boy ve kilo ölçülerini belirleyerek, uygun grafikte gösterme – Matematik dergisi hazırlama – Simetriye günlük yaşamdan örnekler vererek noktaya ve doğruya göre simetriği slayt şeklinde hazırlama. – Tam sayılarda dört işlem ve kuvvetini içeren sorular hazırlama. – Matematik bulmacası hazırlama Devamını Oku... Yorum Yap! Bu Yazıyı Paylaşın!
Bölünebilme Kuralları ve Çarpanlar Katlar Bu çalışma kağıdı Matematik Öğretmeni Ömer Faruk Özkan tarafından hazırlanmıştır. Emeği ve paylaşıma izin verdiği için teşekkür ederiz. Kendisinin çalışmalarını isme tıklayarak takip edebilirsiniz. ÖMER FARUK HOCA ile matematik takip et Testi PDF dosyası olarak indirmek için 'DOSYAYI İNDİR' butonuna tıklayınız Doğal sayılarla dört işlem yapmayı gerektiren problemleri çözer ve kurar. İşlemler yapılırken işlem özellikleri kullanılır Doğal sayıların çarpanlarını ve katlarını belirler. 2, 3, 4, 5, 6, 9 ve 10’a kalansız bölünebilme kurallarını açıklar ve kullanır. a 6’ya kalansız bölünebilme kuralının 2 ve 3’e kalansız bölünebilme kuralından yararlanılarak geliştirilebileceği dikkate alınır. b Kuralların kullanımında harfli ifadelere yer verilmez Bizi sosyal medyada Takip etmek için aşağıdaki logolara tıklayınız...facebook ''Matematik Atlası'' öğretmen grubumuza sadece öğretmenler katılabilmektedir.
Bu Benim Eserim Proje Yarışması İli Gümüşhane Okulun Adı Namık Kemal İlköğretim Okulu Hazırlayan Öğrenciler Aleyna BEKTAŞ Nurhayat TOPAL Danışman Öğretmen Ayşe Sevcan BÖLÜKBAŞ PROJE AMACI BÖLME IŞLEMI YAPMAKSIZIN DOĞAL SAYILARIN 9 VE 19,29,39,49,59? X 9 GIBI BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARA KALANSIZ BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDIĞINI BELIRLEMEK VE TAM BÖLÜNMÜYORSA KALANI BELIRLEMEK. BÖLÜNEBILME KURALLARINDA BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARA BÖLÜNEBILME KURALI ILE ILGILI BIR MATERYAL HAZIRLAMAK. BÖLME IŞLEMINDE PRATIK VE ZAMAN KAZANMAK. PROJE HEDEFİ BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALINI BULMAK. MATEMATIK DERSINI DAHA ZEVKLI VE ANLAŞILIR HALE GETIRMEK IÇIN BU KURALLA ILGILI MATERYAL HAZIRLAYARAK GÖRSELLIK KAZANDIRMAK. İŞLEMLERDE KOLAYLIK SAĞLAMAK. PROJE ÖZETİ ABCDE SAYISININ X 9 SAYISINA TAM BÖLÜNEBILMESI IÇIN BU SAYININ SON BASAMAĞI ATILIR, ATILAN SAYININ X + 1?INCI KATI ALINIR, KALAN ABCD SAYISINA EKLENIR, YINE SON BASAMAĞI ATILIR VE X + 1?IN KATI ALINIP GERI KALAN ABC SAYISINA EKLENIR. BU IŞLEM X9 BULUNCAYA KADAR DEVAM BULUNURSA TAM BÖLÜNÜR, BULUNMAZSA ÇIKAN X9 SAYISINA BÖLÜMÜNDEN KALANDIR. GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER 2,3,5,9 ILE BÖLÜNEBILME KURALLARINI ÖĞRENIRKEN BAŞKA KURALLARDA BULABILIR MIYIZ DIYE DÜŞÜNDÜK, 9 A BÖLÜNEBILME KURALINI INCELEDIK,9 VE 9 UN KATI OLAN ON SAYI YAZDIK, BU SAYILARIN SON BASAMAĞI ATILIP, ATILAN SAYININ BIR KATI ALINIP, KALAN SAYIYA EKLENDIĞINDE 9 BULUNDU, TÜM SAYILAR IÇIN BUNU SAĞLADI. 19 VE 19 UN KATI ON SAYI YAZILDI, BU SAYILARIN SON BASAMAĞI ATILDI,ATILAN SAYININ IKI KATI ALINARAK KALAN SAYI ILE TOPLANDI VE 19 BULUNDU. KULLANILAN YÖNTEMLER AKIL YÜRÜTME, ŞEMA,GRAFIK VE RESIMLERLE DESTEK OLUŞTURMA, DENEME-YANILMA, TAHMIN VE KONTROL ETME, ANALIZ. ULAŞILAN SONUÇLAR AYNI IŞLEMLER 29 SAYISININ KATLARI IÇIN DE UYGULANDIĞINDA SON BASAMAĞIN ÜÇ KATI EKLENDIĞINDE 29 OLDUĞU GÖRÜLDÜ, 39 SAYISINDA DÖRT KATI ALINDIĞINDA 49 SAYISINDA BEŞ KATI ALINDIĞINDA ISTENILEN SAYILAR 9 SAYISINA BÖLÜNEBILME KURALI IÇIN SON BASAMAĞIN X + 1? INCI KATI ALINMALIDIR. 19 1+1=2?INCI KATI ALINIR. 29 2+1=3?ÜNCÜ KATI ALINIR. 39 3+1=4?ÜNCÜ KATI ALINIR. 49 4+1=5?INCI KATI ALINIR. SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ 9, 19, 29,39,49,59? ILE BÖLÜNEBILME KURALLARINI TEKER TEKER BULMAK YERINE KISACA BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALINI BULMUŞ DOĞAL SAYININ X 9 SAYISINA BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDIĞINI BULMAK IÇIN O SAYININ SON BASAMAĞI ATILIR ATILAN SAYININ X + 1? INCI KATI SAYIYA EKLENIR VE X 9 ELDE EDILIYORSA BU SAYI X 9 ILE TAM BÖLÜNÜR. KAYNAKLAR MATEMATIK DERS KITABI, YARDIMCI KAYNAKLAR, ETKINLIK ÖRNEKLERI. PROJENİN TAKVİMİ BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALI BULUNDU.20 GÜN KURALIN DOĞRULUĞU KONTROL EDILDI.15 GÜN DAHA ANLAŞILIR OLMASI IÇIN RENKLI KARTONLARLA MATERYAL HAZIRLANARAK GÖRSELLIK OLUŞTURULDU.15 GÜN PROJE HAZIRLANIP INTERNET ÜZERINDEN KAYDEDILDI.10 GÜN PROJE BÜTÇESİ RENKLI KARTON VE KALEMLER IÇIN 2TL DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR ÖĞRETMEN VE AILE BIREYLERI
bölünebilme kuralları matematik proje ödevi